Oprogramowanie SAP w chmurze obliczeniowej – część 2.

25 Sty

W poprzednim wpisie ogólnie napisałem o współpracy SAP z największymi dostawcami usług chmury obliczeniowej oraz jakie konkretnie oprogramowanie SAP dostało certyfikację na uruchamianie w chmurze obliczeniowej Azure. W drugiej części omówię architekturę środowisk SAP z uwzględnieniem chmury publicznej.

Przy wdrażaniu środowiska SAP w chmurze obliczeniowej należy wziąć pod uwagę trójwarstwową architekturę aplikacji oraz architekturę całego rozwiązania z uwzględnieniem chmury. Jak wiadomo w modelu trójwarstwowym warstwa prezentacji jest realizowana za pomocą aplikacji instalowanej na komputerach klienckich, która komunikuje się z warstwą logiki, a ta z kolei z warstwą danych.

Wypadałoby rozpatrzeć dwa scenariusze korzystania ze środowiska SAP z uwzględnieniem chmury:

  • Chmura hybrydowa – połączenie infrastruktury serwerowni i chmury
  • Chmura publiczna – użycie tylko infrastruktury chmury

Ze względu na fakt iż istotnym elementem modelu hybrydowego jest połączenie zasobów chmury z serwerownią firmy za pomocą tunelu VPN, maszyny wirtualne w chmurze mogą być członkami wcześniej skonfigurowanej domeny i mieć łączność z serwerami np. innych aplikacji znajdującymi się w infrastrukturze serwerowni. Należy jednak pamiętać by warstwy aplikacji i bazy danych SAP zawsze znajdowały się w całości w chmurze bądź po stronie infrastruktury serwerowni. Pozwoli to uniknąć przestojów w działaniu aplikacji w momentach gdy odpytywana jest baza danych.

Scenariusz chmury publicznej zakłada że połączenie VPN nie jest zestawiane i zasoby w chmurze są całkowicie wyodrębnione od infrastruktury serwerowni.

scenariusz SAP w chmurze

Źródło: www.slideshare.net

Chmura hybrydowa pozwala na realizowanie zaawansowanych scenariuszy wdrożeń systemu SAP np. wykorzystanie chmury do utrzymania środowiska deweloperskiego lub/i testowego gdzie dotychczas istniejące środowisko produkcyjne znajduje się w serwerowni, a środowisko deweloperskie jest z nim sprzężone tak aby odzwierciedlało system produkcyjny i pozwala na programowanie i testowanie nowych bądź już istniejących modułów. Tego typu implementacje charakteryzują się niskim stopniem utylizacji, często więc nieopłacalny jest zakup serwerów, natomiast wykorzystanie chmury może przynieść znaczne oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *