Edycja zasobów Sharepoint Online w Sharepoint Designer

19 Lip

Ostatnimi czasy zgłębiam tajniki Sharepoint’a 2013 i Sharepoint’a Online. Chcę zaprojektować workflow, który po wykonaniu jakichś czynności będzie łączył się z zewnętrznym web service’m. Z różnych przyczyn wykorzystanie Nintex’a nie wchodzi w grę.

Okazało się że w Sharepoint 2013 do biblioteki akcji workflow zostało dodane Call HTTP Web Service. Niestety środowisko Sharepoint 2013, które chciałem wykorzystać do zaimplementowania workflow’a nie jest dostępne dla użytkowników zewnętrznych (dla których workflow miał być przeznaczony) i po prostu nie jest wystawione na Internet. Na szczęście przypomniałem sobie że istnieje coś takiego jak Sharepoint Online w modelu chmury publicznej, co więcej okazało się że organizacja dla której tworzyłem workflow dysponuje licencjami na tą usługę i ich nie wykorzystuje 🙂

Sharepoint Online + Sharepoint Designer 2013

Do tworzenia workflow’ów w SP chcę wykorzystać oprogramowanie Sharepoint Designer 2013 dostępne za darmo. Dzięki niemu można tworzyć listy, strony, podstrony, biblioteki dokumentów, a także połączenia do źródeł danych i workflow’y – wszystko to na nieco wyższym poziomie niż w samym Sharepoint’cie. Kolejnym programem, z którego korzystałem do edycji widoków i formatowania bibliotek, podstron, itp. jest InfoPath Designer 2013, który również polecam jednak nie jest on wymagany do tworzenia workflow’ów.

Po uruchomieniu SPD 2013 i próbie połączenia z witryną SPO dostawałem dziwne komunikaty. Tym dziwniejsze że wyglądało na to że same połączenie było nawiązywane bez problemu, ale wyglądało że jest jakiś problem z uprawnieniami mimo że byłem dodany jako Collection administrator i w Azure AD moje konto miało status Global admin’a. Komunikat jaki dostawałem:

The server could not complete your request.

Po kliknięciu Details:

403 FORBIDDEN403 FORBIDDEN403 FORBIDDEN403 FORBIDDEN403 FORBIDDEN

spd-403-forbidden

Bardzo czytelna informacja czyż nie? 🙂

Zacząłem od sprawdzenia moich uprawnień w SPO. Trzeba wejść na stronę główną, kliknąć przycisk SHARE SPO-sharebtn w prawym górnym rogu, następnie wybrać Shared with – Advanced.

SPO-share

Zostaniemy przekierowani na stronę uprawnień do naszej biblioteki SPO, u góry klikamy Check Permissions i teraz możemy wpisać nazwę użytkownika dla którego chcemy sprawdzić uprawnienia.

spo-check-permissionsjpg

Jeżeli zobaczycie gdzieś na karcie uprawnień Deny obok Add and Customize Pages to prawdopodobnie poniższe rozwiązanie powinno pomóc.

Po upewnieniu się, że na pewno mam dostępy i uprawnienia do edycji stron w Sharepoint’cie i że jestem w SPD zalogowany odpowiednim kontem (File – Account) doszedłem do wniosku że coś jest nie tak z konfiguracją SPO. Trochę googlowania i znalazłem przyczynę jak i rozwiązanie. Wygląda na to że wyłączona jest funkcja skryptowania pozwalająca na edycję stron SPO w aplikacjach typu Sharepoint Designer.

Żeby włączyć tą funkcję możemy wykorzystać Powershell. Trzeba zacząć od ściągnięcia i zainstalowania Sharepoint Online Management Shell. Uruchamiamy ściągniętą konsolę (najlepiej dla pewności jako administrator) i wpisujemy:

jako url podajemy adres Sharepoint admin center czyli strony na której mamy wylistowane wszystkie site collections. Jako credential konto admina kolekcji w której włączamy dostęp przez SPD.

spo-admin-center

Pojawi się okienko do podania hasła dla konta które wpisaliśmy po -credential. Następna komenda

Powinna rozwiązać problem połączenia z SPD do SPO 🙂

Dodaj komentarz