Egzamin 70-532: Developing Microsoft Azure Infrastructure Solutions zdany!

28 Kwi

Wczoraj zdałem egzamin 70-532: Developing Microsoft Azure Solutions. Mimo moich obaw egzamin ten był łatwiejszy niż Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions. Jako że nie jestem deweloperem i z programowaniem nie jestem na bieżąco to jednak moja wiedza i czas poświęcony na przygotowanie się do egzaminu wystarczyły by zdać.

Oto co Microsoft sprawdza na tym egzaminie:

 1. Tworzenie i zarządzanie maszynami wirtualnymi Azure Resource Manager (30–35%)
 2. Projektowanie i wdrażanie strategii pamięci masowej i danych (25‒30%)
 3. Zarządzanie tożsamością, aplikacjami i usługami sieciowymi (15–20%)
 4. Projektowanie i wdrażanie usług Azure PaaS Compute oraz usług sieci Web i usług mobilnych (25–30%)

Niby nie jest tego dużo, ale na egzaminie jest dużo pytań o to jak coś zakodować więc przyda się przynajmniej umiejętność rozumienia kodu. Pojawiło się też sporo pytań typu use-case.

Jak się skutecznie przygotować?

W zdaniu tego egzaminu najbardziej pomogły mi dwie rzeczy: praktyka oraz przykładowe testy do których dostałem dostęp po wykupieniu pakietu egzaminów Azure. W ramach tego pakietu za 279 USD otrzymujemy:

 1. Bon na trzy egzaminy Azure
 2. Możliwość jednego dodatkowego podejścia do egzaminu
 3. Trzy dostępne przez 30 dni oficjalne testy próbne oferowane przez MeasureUp

Za jakiś czas pewnie oferta przestanie być dostępna, ale prawdopodobnie pojawi się jakaś inna w jej miejsce dlatego warto zrobić rozeznanie co aktualnie jest dostępne.

O ile tego że przed egzaminem warto jest zapewnić sobie trochę praktyki to chyba nikomu nie muszę tłumaczyć to jeszcze kilka słów na temat próbnych testów MeasureUp. O ile nie gwarantują one zdania jakiegokolwiek egzaminu to mimo wszystko stanowią świetny sposób na sprawdzenie w jakich obszarach potrzebujemy się podszkolić i jak ogólnie wypadamy jeśli chodzi o zakres wiedzy sprawdzanej na egzaminie. Faktycznie zdarzyło mi się że kilka pytań na egzaminie było bardzo podobnych do tych z witryny MeasureUp (kolejna uwaga: czytajcie dokładnie pytania! Na pierwszy rzut oka może się wydać że jest ono identyczne z pytaniem które gdzieś wcześniej widzieliśmy ale może różnić się ono szczegółami!), ale to były ze 3 pytania na ponad 50 dostępnych. Wniosek płynie z tego taki że samo przerobienie przykładowych testów nawet i 100 razy nie znaczy że egzamin zdacie bez problemów. Po jakimś czasie i tak znacie już pytania i odpowiedzi na pamięć, a na prawdziwym egzaminie będą one zupełnie inne.

Więc o ile nie czujecie się dobrze z kodowaniem, Azure Active Directory i ofertą PaaS w Azure to nie podchodźcie jeszcze do egzaminu. Wiedza teoretyczna też się przyda więc możecie przerobić nagrania na MVA, ale praktyczna wiedza jest bardzo pomocna.

Po zdaniu tego egzaminu otrzymałem w sumie certyfikat:

 1. Microsoft Specialist: Developing Microsoft Azure Solutions

Wszystkim podchodzącym do egzaminów Azure życzę powodzenia i wytrwałości w zgłębianiu tajników wiedzy chmur 🙂

Powodzenia!

PS. Kilka ogólnych wskazówek dotyczących zdawania egzaminów znajdziecie również w moim poprzednim poście o egzaminie Microsoft.

2 Replies to “Egzamin 70-532: Developing Microsoft Azure Infrastructure Solutions zdany!

 1. Cześć
  Po pierwsze chciałbym Ci podziękować za napisanie tych artykułów. Twój opis, że nie jest to takie straszne trochę mnie bardziej zmotywował 🙂 Mam też jedno pytanie. Zaczynam swoją edukację od egzaminu 532 ale Ty przejściu tych trzech egzaminów, już masz pojęcie jak one wyglądają. W związku z tym mam pytanie, który z nich jest najłatwiejszy i od którego z nich byś teraz zaczynał jakbyś miał je zdać raz jeszcze??

  Pozdrawiam 🙂

  • Cześć Piotrze,
   To wszystko zależy co robisz na co dzień i z czego czujesz się mocny 🙂 Ja zacząłem od 70-535 bo wtedy miałem ogólną wiedzę na temat Azure’a i było mi się łatwiej przygotować. Nadal uważam że Implementing był najtrudniejszy mimo że Powershell’a znam całkiem dobrze. Natomiast 70-532 nie był taki zły, spodziewałem się że będzie trudniejszy ale ktoś taki jak ja kto ma ogólne pojęcie o programowaniu i umie czytać i zrozumieć kod powinien sobie dać radę.
   Tak czy inaczej do każdego z nich wypadałoby się przygotować – ja poświęciłem na to średnio 1-2 tygodnie.
   Życzę powodzenia i gratulacje z powodu podjęcia dobrej decyzji certyfikacji z Azure! 🙂

Dodaj komentarz