EMS demo część 4: konfiguracja Azure Advanced Threat Protection (ATP)

23 Lip

Azure ATP pełni tą samą funkcję co ATA z tym że ATP jest usługą chmurową i pozwala wykrywać zagrożenia w logowaniach użytkowników w lokalnym AD jak i Azure AD. Od momentu wdrożenia ATA lub ATP potrzeba trochę czasu aby ta usługa zbudowała sobie mapę zachowań użytkowników takich jak miejsca geograficzne i adresy IP z których się logują. Po tym okresie rozruchu ATA/ATP monitoruje czynności takie jak podejrzane modyfikacje ważnych grup w AD, ataki brute force, wykorzystanie kont administracyjnych do skanowania AD, itp. Możliwości całkiem fajne a wdrożenie też nie wygląda najgorzej, zresztą przekonajcie się sami 🙂

PS. Windows Defender ATP a Azure ATP to dwie zupełnie inne usługi! Choć można je zintegrować 🙂

Architektura rozwiązania

Podobnie jak w ATA tak i w ATP mamy możliwość zainstalowania sensorów (w ATA – Gateway) bezpośrednio na kontrolerach domeny lub na oddzielnym serwerze. W tym drugim przypadku żeby ATP działało trzeba jeszcze zrealizować port mirroring na switchach tak żeby ruch sieciowy z kontrolerów domeny był widoczny przez serwer z ATP sensor. Taki sensor instalowany na oddzielnym serwerze może obsłużyć więcej ruchu i jest zalecany do dużych, produkcyjnych środowisk gdzie często nie chcemy instalować nic dodatkowego na kontrolerach domeny. Oczywiście moje środowisko labowe do takich nie należy więc w tym przypadku zainstaluję sensor bezpośrednio na moim kontrolerze domeny co również jest często spotykaną praktyką.

W ATP w odróżnieniu od ATA nie ma czegoś takiego jak „ATP Center”. Mamy za to portal obszarów roboczych – workspace portal. NA chwilę obecną wystarczy wiedzieć że jeden obszar roboczy pozwoli nam obsłużyć wszystkie domeny w jednym lesie AD, a w danej chwili możemy mieć aktywne maksymalnie dwa obszary robocze.

Tworzenie obszaru roboczego

Zacznijmy od utworzenia obszaru roboczego. W tym celu wchodzę pod ten link. Loguję się swoim kontem Global Administrator (ewentualnie jako Security Admin) i klikam Tworzenie obszaru roboczego (UWAGA: konto użyte do logowania nie może być kontem typu cloud-only czyli w domenie onmicrosoft.com tylko zsynchronizowanym z naszego lokalnego AD). Następie podaję nazwę tworzonego obszaru roboczego, zaznaczam czy ma to być podstawowy obszar roboczy (dla nowo tworzonych obszarów automatycznie zaznaczone) i wybieram geolokalizację np. Europa. Następnie klikam Utwórz.

atp-new-workspace

Po chwili powinien się pojawić na liście. Klikam jego nazwę aby przenieść się do portalu obszaru roboczego gdzie zintegruję go z moim AD.

Integracja obszaru roboczego ATP z Active Directory

W portalu mojego obszaru roboczego klikam Podaj nazwę użytkownika i hasło i podaję dane do połączenia się z moją domeną AD po czym klikam Zapisz.

atp-enter-username-and-password

U góry portalu pojawi się nowa opcja Pobierz instalator czujnika, klikam ją i następnie klikam Pobierz. Ściągnięty plik instalacyjny umieszczam na kontrolerze/kontrolerach domeny celem instalacji. Można też czujnik zainstalować na oddzielnym serwerze ale wiąże się to z dodatkową konfiguracją sieciową (trzeba skonfigurować ruch sieciowy tak żeby trafiał nie tylko na kontroler domeny ale też na serwer z czujnikiem tzw. port mirroring). Po więcej informacji odsyłam do rozdziału „Architektura rozwiązania” na początku wpisu.

atp-download-sensor

Instalacja ATP

Przed instalacją upewniam się że z serwera na którym będę instalował czujnik mogę dostać się pod następujące adresy:

Rozpakowuję ściągniętego ZIPa i odpalam instalkę Azure ATP Sensor Setup.exe. Jeśli pojawi się monit że trzeba zainstalować Microsoft .NET Framework (min. wersja to 4.7) to można a nawet trzeba zainstalować od ręki. Po instalacji .NET Framework serwer zostanie automatycznie zrestartowany. Po restarcie instalacja powinna być kontynuowana automatycznie. Na początku trzeba wybrać język i kliknąć Next. Jeśli instalujemy sensor na kontrolerze domeny to nie ma do wyboru innej opcji niż instalacja Sensor. Klikam Next.

azure-atp-sensor-deployment-type

W następnym widoku podaję ścieżkę instalacji Sensora lub pozostawiam domyślną i podaję klucz wygenerowany na portalu (patrz wyżej). Klikam Install.

azure-atp-sensor-config

Po instalacji klikam Finish. Teraz wchodzę znów na portal ATP i na mój wcześniej utworzony obszar roboczy. W obszarze wchodzę w jego konfigurację (ikona trybika po lewej stronie), następnie w menu wybieram Czujniki i klikam na nazwę mojego czujnika. Tutaj też mogę sprawdzić czy zainstalowany czujnik działa poprawnie – jeśli tak jego status powinien być widoczny jako Uruchomiono.

azure-atp-sensors-config

W nowo otwartym oknie mogę uzupełnić jego opis oraz ustawić kandydata na synchronizatora domeny. Ponieważ mam tylko jeden kontroler domeny na którym zainstalowałem czujnik włączam tą opcję.

azure-atp-domain-synch-candidate

Mogę sprawdzić czy wszystko działa poprawnie wyszukując w prawym górnym rogu jakiegoś użytkownika albo obiekt domeny. Jeśli jestem w stanie go podejrzeć to znaczy że ATP zostało skonfigurowane poprawnie 🙂

azure-atp-search

Jak już gdzieś wspominałem tak ATA jak i ATP potrzebuje chwili żeby się rozkręcić. Oczywiście im więcej ruchu mamy w domenie tym lepiej bo wtedy usługa jest w stanie lepiej uczyć się zachowań użytkowników – jak, kiedy i skąd się logują i jakie akcje wykonują.

Jeśli chodzi o samą instalację i konfigurację to byłoby na tyle. Oczywiście można jeszcze skonfigurować integrację z VPN, wykluczenia oraz konta Honeytoken (specjalne konta które monitorujemy pod kątem złośliwych aktywności – takie przynęty dla hackerów 🙂 ).

W miarę upływu czasu polecam jeszcze sprawdzić sobie oś czasu naszego obszaru roboczego – fajnie pokazuje nam co się działo w domenie i na co zwrócić uwagę.

W następnym wpisie przymierzymy się do skonfigurowania stacji roboczych do pracy z Intune oraz AIP 🙂

Dodaj komentarz