Przesyłanie plików na maszyny wirtualne w Azure

30 Mar

Jedną z pierwszych bolączek nowych użytkowników chmur obliczeniowych jest przesyłanie plików na i z utworzonych maszyn wirtualnych. W Azure sposobów na to jest kilka:

  1. Poprzez zwykłe połączenie pulpitu zdalnego – niestety ograniczeniem jest wielkość przesyłanych plików (max 2GB)
  2. Wykorzystanie połączenia VPN
  3. Aplikacja Veeam FastSCP

1. Zdalny pulpit

Najszybszy i najprostszy sposób, świetnie się sprawdza gdy musimy coś na szybko przekopiować i zależy nam na czasie. Niestety limit to wielkość kopiowanego pliku – może mieć maksymalnie 2 GB, ale da się to obejść – o tym za chwilę.

Wystarczy ściągnąć plik konfiguracji połączenia zdalnego z portalu Azure i połączyć się z jego pomocą z maszyną wirtualną. Kopiowanie „copy-paste” powinno być domyślnie włączone czyli wystarczy że skopiujesz plik ze swojego komputera lokalnie, a następnie wkleisz go w sesji zdalnej. Kopiowanie powinno się odbyć normalnie.

Aby obejść limit rozmiaru pliku 2GB możemy skonfigurować połączenie zdalne tak aby na maszynę wirtualną w Azure mapowały się dyski z maszyny z której wykonujemy połączenie. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na pliku RDP śćiągniętym z Azure, wybieramy Edit, przechodzimy do zakładki Local Resources, na dole klikamy More… i zaznaczamy dyski które chcemy zmapować.

rdp local drives

Klikamy OK, następnie Connect i teraz po podłączeniu się do maszyny wirtualnej możemy kopiować pliki dowolnego rozmiaru bezpośrednio z dysków naszego lokalnego komputera.

local drive on remote vm

2. Wykorzystanie połączenia VPN

Jeśli mamy ustanowiony tunel pomiędzy chmurą obliczeniową a naszą lokalizacją to możemy normalnie przesyłać pliki pomiędzy zasobami lokalnymi a chmurą tak jakby wszystko znajdowało się w jednej sieci. Po więcej informacji jak skonfigurować VPNa na własne potrzeby zapraszam do wpisu VPN point-to-site w Azure.

3. Aplikacja Veeam FastSCP

Ostatnio natknąłem się na darmowe rozwiązanie firmy Veeam – FastSCP for Microsoft Azure. Dużą zaletą tej aplikacji jest to że kopiowanie plików jest szyfrowane, łatwe do skonfigurowania i przede wszystkim darmowe 🙂 Jedynym wymaganiem jest odblokowanie portu Powershell SSL czyli 5986 dla maszyny wirtualnej na którą będziemy przesyłać dane – po opis jak to osiągnąć zapraszam do wpisu Łączenie się do maszyn wirtualnych Azure przez Pwershell.

fastscp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *