Oprogramowanie SAP w chmurze obliczeniowej – część 1.

14 Sty

Jakiś czas temu zadano mi pytanie: „Czy istnieje możliwość uruchamiania środowisk SAP w chmurze?”. Pytanie mogłoby się wydawać trywialne, przecież na odpowiednio dobranych maszynach wirtualnych można zainstalować wszystko, ale zaraz po powyższym pytaniu pojawiły się następne – „Czy mogę uruchamiać środowiska produkcyjne?”, „Co ze wsparciem technicznym dla SAPa w chmurze?” i przede wszystkim „Ile to kosztuje?”.

Ponieważ chciałbym omówić problem dość szczegółowo a jednocześnie zapewnić zwięzłą formę opisu zagadnienia zdecydowałem podzielić wpis na kilka części.

Współpraca SAP i Microsoft

Mniej więcej w połowie 2014 roku MS i SAP ogłosiły że podejmują współpracę w zakresie wykorzystania oprogramowania SAP na platformie Azure. W momencie ogłoszenia tego news’a podobne partnerstwo funkcjonowało już z AWS i chmurą IBM. W zeszłym roku do chmurowych gigantów współpracujących z SAPem dołączył również Google, ale nie w kontekście chmury tylko systemu operacyjnego na urządzenia mobilne – Android. Czym więc różni się partnerstwo SAP/Microsoft od innych wyżej wymienionych? Ano tym że w Azure nie tylko można postawić środowisko SAPa ale też zintegrować różne apki SAPowe dotyczące np. raportów i analiz, z Office 365 i Windows Phone.

Z tego co mi wiadomo do tej pory w Polsce nie było żadnych większych wdrożeń SAPa w chmurze mimo iż są takie możliwości – choć nie każdy przypadek nadaje się do implementacji. Dlaczego? O tym później 🙂

Produkt SAP System operacyjny RDBMS Rodzaje maszyn wirtualnych
SAP Business Suite Software Windows SQL Server, Oracle, SAP ASE A5 do A11, D11 do D14, DS11 do DS14
SAP Business All-in-One Windows SQL Server, Oracle, SAP ASE A5 do A11, D11 do D14, DS11 do DS14
SAP Business Objects BI Windows ND A5 do A11, D11 do D14, DS11 do DS14
SAP NetWeaver Application Server ABAP Windows SQL Server, Oracle, SAP ASE A5 do A11, D11 do D14, DS11 do DS14
SAP HANA Developer Edition (w tym oprogramowanie klienckie HANA składające się z SQLDBC, ODBO (tylko Windows), ODBC i sterowników JDBC, HANA Studio i HANA Database) SUSE, Linux ND A7, A8
Źródło: http://azure.microsoft.com/pl-pl/campaigns/sap/

Certyfikacja SAP na Azure obejmuje rozwiązania, które stanowią trzon oferty biznesowej SAP. Poniżej krótki opis każdego z nich.

Business Suite

Oprogramowanie Business Suite bazuje na platformie NetWeaver będącej środowiskiem uruchomieniowym dla większości produktów SAP. Business Suite jest dedykowane dla dużych firm i opiera się na architekturze trójwarstwowej.

Business All-in-One

Z kolei Business All-in-One ułatwia wdrażanie innowacji i automatyzuje kluczowe procesy biznesowe. Te kompleksowe, branżowe rozwiązania ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw zostały przygotowane z myślą o wsparciu zarządzania każdym aspektem biznesu – od finansów i HR po sprzedaż i zamówienia. Są jednocześnie ekonomiczne i elastyczne: zaspokajają nie tylko aktualne, ale również przyszłe potrzeby przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Tak jak Business Suite oprogramowanie All-in-One opiera się na architekturze trójwarstwowej i platformie NetWeaver.

SAP HANA

SAP HANA to implementacja przetwarzania danych w pamięci RAM co pozwala zapewnić lepszą wydajność dla aplikacji transakcyjnych i analitycznych. Silnik in-memory może prezentować dane transakcyjne lub z hurtowni danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. HANA w odróżnieniu od zwykłych relacyjnych baz danych charakteryzuje się zapisem kolumnowym oraz wydajnymi mechanizmami kompresji i partycjonowania tablic. SAP wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników chmury obliczeniowej udostępnia darmowe licencje na bazę danych HANA do wykorzystania w środowiskach nie produkcyjnych.


W następnej części chciałbym skupić się na architekturze rozwiązań SAP w chmurze i zaleceniach, które warto wziąć pod uwagę przy rozważaniu takiego scenariusza.

Dodaj komentarz