Własna domena dla strony internetowej w Azure

5 Sty

W necie jest mnóstwo opisów jak podpiąć własną domenę pod stronę trzymaną w Azure. Jeden z nich znajdziecie choćby w dokumentacji Azure’a. Niby wystarczy utworzyć kilka rekordów DNS i po kilku chwilach strona powinna działać pod nową domeną. Ponieważ w moim przypadku nie było tak łatwo poniżej znajdziecie opis jak sobie poradziłem – może komuś się przyda.

Zacznijmy od tego że domenę mam w seohost.pl. Po zalogowaniu się do panelu klienta, w menu po lewej stronie można rozwinąć Domeny – Listwa twoich domen. Naszym oczom powinna ukazać się domena którą zarejestrowaliście wraz z serwerami DNS z jakich korzysta – domyślnie powinny to być:

 • ns1.microhost.pl
 • ns2.microhost.pl

Na razie zostawmy je w spokoju. W menu po lewej stronie przejdźmy do Strefy DNS – Lista stref DNS. Powinno być pusto. Aby móc edytować rekordy DNS naszej domeny należy dodać nową domenę i podać jej nazwę oraz adres IP na który ma kierować. I tu zaczyna się właściwy „tutorial”:

  1. Zaloguj się do panelu Azure, wejdź do ustawień swojej strony/aplikacji web i wybierz „Domeny niestandardowe i protokół SSL”. Jeżeli ta opcja jest niedostępna oznacza to że musisz zmienić plan usług aplikacji na co najmniej Udostępniony (w momencie pisania tego posta jest w trybie Preview)domeny niestandardowe

 

  1. Następnie kliknij „Użyj domen…”uzyj domen
  2. Skopiuj adres IP, którego użyjesz do skonfigurowania rekordów A. W tym miejscu wpiszesz też później swoją domenę pod którą będzie dostępna strona.adres IP Azure
  3. Przejdź do panelu klienta seohost.pl lub innego rejestratora domen którego wybrałeś. Przejdź do Strefy DNS – Nowa strefa DNS i podaj swoją domenę oraz Adres IP, który skopiowałeś w poprzednim kroku. Kliknij przycisk „Dodaj nową domenę”.
   seohost nowa domena
  4. Zobaczysz listę rekordów DNS, które utworzyły się automatycznie dla podanej domeny. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
   rekordy DNS nowa domena
  5. Kluczem do tego aby Azure był w stanie rozpoznać że strona hostowana na serwerach chmury powinna być dostępna pod naszą domeną jest utworzenie odpowiednich rekordów CNAME i A. Poniżej przykład skonfigurowania rekordów DNS dla domeny contoso.com:
   Host Record type IP Address or URL
   @ A (address) 168.62.48.183
   www CNAME (alias) contoso.azurewebsites.net
   awverify.contoso.com CNAME (alias) awverify.contoso.azurewebsites.net
   awverify.www.contoso.com CNAME (alias) awverify.contoso.azurewebsites.net
  6. Po dodaniu rekordów na podstawie powyższego przykładu dla mojej domeny, po kilku godzinach w trakcie których zmiany powinny się rozpropagować, w portalu Azure podjąłem próbę dodania domeny do strony (patrz punkt 3). No i zaczęły się schody:

   Error: Nie można znaleźć rekordu DNS dla elementu „chmuroman.pl” wskazującego element „chmuroman.azurewebsites.net”. Aby skonfigurować rekord A, musisz najpierw utworzyć rekord CNAME przy pomocy dostawcy usługi DNS dla elementu „awverify.chmuroman.pl”, który wskazuje element „awverify.chmuroman.azurewebsites.net”. Następnie zaczekaj na rozpropagowanie rekordu zasobu, a potem utwórz rekord A.

   Wyglądało na to że Azure miał problem z weryfikacją i nie mogłem użyć mojej domeny. Zacząłem kombinować i tworzyć różne rekordy DNS próbując rozwiązać problem. Użyłem narzędzia DIG do sprawdzania rekordów dla domen i okazało się że moja domena w ogóle jakby nie była widoczna! To mi dało do myślenia i doszedłem do wniosku że coś jest nie tak z serwerami DNS ustawionymi dla chmuroman.pl. Po odpytaniu seohost.pl okazało się że jeśli chcę ustawić domenę na adres IP to muszę zmienić serwery DNS na:

   • dns1.microhost.pl
   • dns2.microhost.pl

    

   W panelu klienta seohost przeszedłem do Domeny – Lista twoich domen i skonfigurowałem domenę tak aby używała wyżej wymienionych serwerów.
   serwery dns chmuromanPo kilku chwilach DIG zaczął zwracać jakieś sensowne informacje. Wyglądało na to że problemem faktycznie były serwery DNS ustawione domyślnie dla domeny.

 

 1. Ponownie w panelu Azure’a spróbowałem dodać domenę chmuroman.pl – i znów błąd! Spróbowałem z www.chmuroman.pl – to akurat zadziałało. Chciałem aby blog był dostępny tak pod adresem http://chmuroman.pl jak i www.chmuroman.pl. Ostatecznie dla chmuroman.pl utworzyłem następujące rekordy:dns chmuroman
  Rekordy SOA i NS były dodane domyślnie i ich nie ruszałem. Teraz Azure rozpoznał również chmuroman.pl i ostatecznie blog jest dostępny pod trzema adresami:

  • chmuroman.pl
  • www.chmuroman.pl
  • chmuroman.azurewebsites.net

  domeny chmuroman

O czym warto pamiętać gdy podpinamy domenę pod stronę w Azure:

 1. Rozpropagowanie zmian w rekordach DNS może zająć nawet do 48h. To się rzadko zdarza żeby trwało aż tyle ale czasem warto wstrzymać się do wieczora lub następnego dnia zanim stwierdzimy że ustawienia nie działają.
 2. Pytać hosting o to czy mamy poprawnie ustawione serwery DNS dla domeny 🙂
 3. Bardzo pożyteczne narzędzie o którym kilkukrotnie wspominałem w poście do sprawdzania czy to co robimy z rekordami DNS jest widoczne w internecie to DIG.

2 Replies to “Własna domena dla strony internetowej w Azure

Dodaj komentarz