Egzamin Microsoft 70-534: Architecting Microsoft Azure Solutions zdany!

1 Sty

Strona z informacjami na temat egzaminu

Egzamin 70-534 jest jednym z trzech egzaminów, które trzeba zdać aby otrzymać certyfikat MCSD: Azure Solutions Architect. Jednak po zdaniu tego egzaminu otrzymuje się również dwa inne certyfikaty:

 • Microsoft Certified Professional
 • Microsoft Specialist: Architecting Microsoft Azure Solutions

Co dwa lata należy zdawać egzamin odnawiający certyfikat MCSD. Zdecydowałem się najpierw zdać egzamin 70-534, który teoretycznie jest trzeci na liście egzaminów certyfikacji MCSD ponieważ po pierwsze najbardziej interesuje mnie projektowanie rozwiązań w Azure 🙂 a po drugie nie czułem się jeszcze na tyle mocno z implementacją i deweloperką projektów w chmurze Microsoft’u. Kolejność zdawania egzaminów nie ma wpływu na certyfikację MCSD.

Na stronie egzaminu (link na samej górze postu) znajduje się lista tematów o które będziecie pytani:

 1. Projektowanie infrastruktury i sieci Microsoft Azure (15–20%).Zabezpieczanie zasobów (15–20%)
 2. Projektowanie strategii przechowywania aplikacji i dostępu do danych (15–20%)
 3. Projektowanie zaawansowanych aplikacji (15–20%)
 4. Projektowanie witryn sieci Web (15–20%)
 5. Projektowanie strategii zarządzania, monitorowania i ciągłości biznesowej (15–20%)

Poniżej zamieszczam opis jak przygotowywałem się do egzaminu 70-534. Wszystkie wymienione metody są darmowe 🙂 W momencie zdawania egzaminu 70-534 (28.12.2015) i pisania tego posta nie było oficjalnego szkolenia ale nawet jakby było to bym pewnie nie skorzystał. Trochę motywacji i mobilizacji i można przygotować się na własną rękę i z dobrym rezultatem.

Praktyka

Jeśli jesteście zupełnie zieloni w temacie Azure’a to polecam najpierw przestudiować witrynę https://azure.microsoft.com/pl-pl/ szczególnie sekcję dokumentacja – najlepiej jeśli połączycie to od razu z praktyką i założycie sobie darmową subskrypcję na miesiąc. Praktyka czyni mistrza!

Filmy dostępne na MVA.

Jeśli mieliście już do czynienia z Azure’m to najlepiej zacząć od obejrzenia kilku sesji video z udziałem speców z Microsoft. Poniżej lista filmów w kolejności w jakiej polecam je oglądać:

 1. Establish Microsoft Azure IaaS Technical Fundamentals
 2. Dive Deep into Networking Storage and Disaster Recovery Scenarios
 3. Optimize Workload Architecture and Administration Capabilities Within Azure
 4. Microsoft Azure Fundamentals
 5. Microsoft Azure Fundamentals: Websites
 6. Microsoft Azure Fundamentals: Storage and Data
 7. Microsoft Azure Fundamentals: Virtual Machines
 8. Architecting Microsoft Azure Solutions

UWAGA – na ukończenie powyższych nagrań potrzeba w sumie jakichś 30 godzin – każde jedno nagranie to kilka godzin materiału.

Jeśli macie konto na MVA to wszystkie powyższe możecie dodać do swojego planu nauki co ułatwi wam nawigację w przyszłości i może uda się nie pogubić w tym co już widzieliście a czego jeszcze nie 🙂

Testy!

W sieci można znaleźć sporo testów przygotowywanych w formie plików vce, pdf – one naprawdę pomogą się przygotować do egzaminu. Większość z nich jest płatna. O ile pytania raczej nie będą identyczne to jednak dają rozeznanie na co zwrócić uwagę i w ogóle czego można się spodziewać. Polecam też portal aiotestking zawierający potężny zbiór pytań i odpowiedzi – niestety w większości błędnych dlatego uważnie czytajcie komentarze do każdego z pytań.

Kilka dobrych rad

Na koniec zamieszczam kilka z moich osobistych przemyśleń na temat przygotowywania się do egzaminu:

 • Jest książka stanowiąca podobno świetne źródło wiedzy jeśli chodzi o egzamin 70-534. Nie korzystałem więc ciężko mi coś więcej napisać ale jeśli możecie ją mieć to myślę że warto.
 • Na koniec nauki na kilka dni przed egzaminem (w moim przypadku dzień przed) warto zrobić sobie „egzamin próbny”: odpowiedzieć na pytania egzaminacyjne jeśli macie do takowych dostęp (ja korzystałem z aiotestking) i na każde udzielić odpowiedzi, na koniec będziecie mniej więcej wiedzieć jaki jest stan waszej wiedzy – nad czym jeszcze popracować a co już macie ogarnięte.
 • Koniecznie ustalcie sobie datę egzaminu. Ja najpierw ustaliłem datę, później się uczyłem. Miałem o wiele większą motywację do nauki, która w sumie zajęła mi miesiąc. Jeśli najpierw zaczniecie się uczyć to może dojść do tego, że zajmie wam to kilka miesięcy i w międzyczasie Azure i pytania egzaminacyjne ulegną zmianie z racji iż Microsoft bardzo często wprowadza różne nowości do swojej chmury obliczeniowej.
 • Jeśli macie najbliższą rodzinę – uprzedźcie o swoich zamiarach związanych z egzaminem. Niech was zrozumieją i wspierają i w efekcie nie przeszkadzają w zaplanowanej nauce i osiąganiu sukcesu 🙂
 • Wiem że to może zabrzmi jak rada na pocieszenie ale nie obawiajcie się że nie zdacie egzaminu. Liczcie się z porażką. Wtedy stres będzie mniejszy, a w razie niepowodzenia będziecie wiedzieć z czego macie się lepiej przygotować. Zawsze można podejść do egzaminu jeszcze raz, czasem nawet za darmo (sprawdź ofertę Second Shot).

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia i zachęcić do dzielenia się opiniami na temat egzaminu. Macie inne pomysły jak się przygotować? Macie dostęp do fajnych materiałów? Dajcie znać!

1 Reply to “Egzamin Microsoft 70-534: Architecting Microsoft Azure Solutions zdany!

Dodaj komentarz