Azure Scale Set – podłączanie dysków danych czyli omówienie Managed Disks

10 Kwi

Od jakiegoś czasu w Azure jest dostępna nowa funkcjonalność pod nazwą Managed Disks. W skrócie benefitem używania Managed Disks nad Unmanaged Disks jest to że nie musimy tworzyć kont magazynu by przechowywać dyski. Oznacza to że nie musimy już kopiować dysków VHD między kontami aby tworzyć z nich maszyny wirtualne (do tej pory trzeba było tak robić gdy chcieliśmy tworzyć identyczne maszyny wirtualne w różnych regionach Azure). Po bardziej szczegółowe informacje odsyłam do artykułu podlinkowanego w pierwszym zdaniu tego wpisu.

Jak dla mnie największą zmianą wprowadzoną wraz z Managed Disks jest to że w końcu możemy tworzyć Scale Set’y maszyn wirtualnych z dodatkowymi dyskami. Do tej pory takiej możliwości nie było – po prostu maszyna miała jeden dysk z systemem operacyjnym i kropka. W wielu przypadkach ograniczało to wykorzystanie Scale Set’ów. Warunek jest taki, że jeśli chcemy utworzyć Scale Set z dodatkowymi dyskami to musimy wykorzystać Managed Disks również dla dysku z systemem operacyjnym. W takim wypadku trzeba ewentualnie przekonwertować istniejący już dysk VHD, który wykorzystywaliśmy do tej pory do Managed Disks. W tym wpisie chciałbym pokazać jak zacząć przygodę z Managed Disks i stworzyć Scale Set składający się z maszyn wirtualnych zbudowanych z personalizowanego obrazu systemu z dodatkowymi dyskami danych. Zaczynajmy!

Konwersja dysku VHD do Managed Image

Do przekonwertowania obrazu systemu VHD (jak zrobić taki obraz systemu Linux jest opisane tutaj, opis dla Windows tutaj), będzie potrzebny Azure Powerhsell w wersji 3.5.0 lub wyższej. Aby sprawdzić wersję Azure Powershell odpal poniższy cmdlet

Najłatwiejszym sposobem na instalację najnowszej wersji PS jest wykorzystanie WPI (Web Platform Installer). Można też wykonać instalację z wykorzystaniem Powershell Gallery.

Przejdźmy do utworzenia obrazu dysku VHD. Domyślnie dysk jest tworzony w warstwie StandardLRS. Żeby ustawić go w warstwie PremiumLRS należy użyć opcji -AccountType PremiumLRS.

Jeśli dysk jest podpięty pod maszynę wirtualną to nie zapomnij jej wyłączyć:

Teraz powinniśmy zobaczyć świeżo utworzony obraz za pomocą komendy Get-AzureRMImage

Mając tak przygotowany obraz możemy utworzyć Scale Set z dyskami danych. W tym celu wykorzystamy szablon JSON.

Stworzenie szablonu JSON Scale Set’u z dodatkowymi dyskami

Możesz wykorzystać szablon, który używałeś do tej pory i zmienić tylko część związaną z dyskami. Zmiana polega jedynie na podaniu URI do obrazu utworzonego w poprzednim kroku oraz na utworzeniu dysków danych. Reszta w zasadzie pozostaje bez zmian. UWAGA: Managed Disks działają tylko z API 2016-04-30-preview lub nowszym! Pamiętaj żeby ustawić odpowiednie API w szablonie dla Microsoft.Compute/virtualMachineScaleSets.

Poniżej zamieszczam część mojego szablonu wykorzystującego Managed Disks:

Jak widać zmiany są zawarte w bloku storageProfile. Tam znajduje się referencja do obrazu z systemem operacyjnym oraz dwa dyski danych 50GB każdy. Oczywiście każdy dysk może mieć inny rozmiar, inny sposób cache’owania a nawet można mieszać dyski Standard i Premium.

Mając gotowy szablon można użyć PS aby utworzyć Scale Set:

 

Dodaj komentarz