Egzamin 70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions zdany!

6 Mar

W zeszłym tygodniu po nieco ponad roku od poprzedniego egzaminu z Azure zdałem egzamin 70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions. W swojej karierze zdawałem kilka egzaminów Microsoft, ale póki co ten był najtrudniejszy. Możliwe że jest to kwestią tego że pytania na egzaminie są zarówno z zakresu ASM jak i ARM czyli obu sposobów implementacji zasobów w chmurze obliczeniowej Microsoft. Poprzedni egzamin z Azure’a jaki zdawałem składał się tylko z pytań z modelu klasycznego (to ten stary).

Oto co Microsoft sprawdza na tym egzaminie:

 1. Projektowanie i wdrażanie aplikacji Azure App Service (15–20%)
 2. Tworzenie i zarządzanie maszynami wirtualnymi Azure Resource Manager (20‒25%)
 3. Projektowanie i wdrażanie strategii przechowywania (20–25%)
 4. Implementowanie usługi Azure Active Directory (15–20%)
 5. Implementowanie sieci wirtualnych (10–15%)
 6. Projektowanie i wdrażanie szablonów ARM (10–15%)

Jak się skutecznie przygotować?

W zdaniu tego egzaminu najbardziej pomogły mi dwie rzeczy: praktyka oraz przykładowe testy do których dostałem dostęp po wykupieniu pakietu egzaminów Azure. W ramach tego pakietu za 279 USD otrzymujemy:

 1. Bon na trzy egzaminy Azure
 2. Możliwość jednego dodatkowego podejścia do egzaminu
 3. Trzy dostępne przez 30 dni oficjalne testy próbne oferowane przez MeasureUp

Za jakiś czas pewnie oferta przestanie być dostępna, ale prawdopodobnie pojawi się jakaś inna w jej miejsce dlatego warto zrobić rozeznanie co aktualnie jest dostępne.

O ile tego że przed egzaminem warto jest zapewnić sobie trochę praktyki to chyba nikomu nie muszę tłumaczyć to jeszcze kilka słów na temat próbnych testów MeasureUp. O ile nie gwarantują one zdania jakiegokolwiek egzaminu to mimo wszystko stanowią świetny sposób na sprawdzenie w jakich obszarach potrzebujemy się podszkolić i jak ogólnie wypadamy jeśli chodzi o zakres wiedzy sprawdzanej na egzaminie. Faktycznie zdarzyło mi się że kilka pytań na egzaminie było bardzo podobnych do tych z witryny MeasureUp (kolejna uwaga: czytajcie dokładnie pytania! Na pierwszy rzut oka może się wydać że jest ono identyczne z pytaniem które gdzieś wcześniej widzieliśmy ale może różnić się ono szczegółami!), ale to były ze 3 pytania na ponad 50 dostępnych. Wniosek płynie z tego taki że samo przerobienie przykładowych testów nawet i 100 razy nie znaczy że egzamin zdacie bez problemów. Po jakimś czasie i tak znacie już pytania i odpowiedzi na pamięć, a na prawdziwym egzaminie będą one zupełnie inne.

Więc o ile nie czujecie się dobrze z Powershell’em, szablonami zasobów Json w ARM i Azure Active Directory to nie podchodźcie jeszcze do egzaminu. Wiedza teoretyczna też się przyda więc możecie przerobić nagrania na MVA, ale praktyczna wiedza jest tym razem niezbędna.

Po zdaniu tego egzaminu otrzymałem w sumie 3 certyfikaty:

 1. Microsoft Specialist: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions
 2. Microsoft Certified Solutions Associate: Cloud Platform
 3. Microsoft Certified Solutions Expert: Cloud Platform and Infrastructure 2017

Wszystkim podchodzącym do egzaminów Azure życzę powodzenia i wytrwałości w zgłębianiu tajników wiedzy chmur 🙂

Powodzenia!

PS. Kilka ogólnych wskazówek dotyczących zdawania egzaminów znajdziecie również w moim poprzednim poście o egzaminie Microsoft.

Dodaj komentarz